Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web

DOMÁCI ŠKRIATOK 

Pod slovom škriatok si mnohý predstavíte zakrpateného človiečika, v zeleno-hnedom oblečení so štvorlístkom v ruke a vysokým klobúkom a s mnohými vecičkami-"somarinkami".Je to pekná predstava! Však škriatok nie je len jeden druh. Napríklad stromový škriatok, domový škriatok, lesný škriatok, ... .

Definícia slova škriatok znie takto: Tvor žijúci takmer v každom prostredí. Zaraďuje sa medzi bytosti zeme.  Má veľkú hlavu a malé telo. Je dotieravý a rád kradne. Škriatkovia radi robia huncútstva, ale to znamená, že vás majú radi.

Domový škriatok môže mať rôznu výšku. Ak ste videli Harryho Pottera, tak asi viete, že bol vysoký asi meter a pol. Práve títo škriatkovia sú zberači domácich drobností, ako kľúče, prívesky, ... . Iste sa vám to stalo, že ste ich niekam položili a odrazu ste ich našli niekde inde a ani si nepamätáte, kedy by ste ich tam položili. Tak to práve on si ich vzal a niekam ich zastrčil a ukryl si ich. Nestrachujte sa však, nájdete ich potom. Len žeby vás domový škriatok chcel poriadne naštvať a uviesť do rozpakov... . Oblečenie nie je predurčené vo farbách, ale iste neuvidíte domáceho škriatka v rifliach a modernom tričku, tunelom v uchu a s dredami. To vás uisťujem. :-)

Je o nich taktiež známe, že majú veľmi radi sladké. Nie ako tyčinky Mars, Snickers, ... ale prírodné sladké ako med, cukor, sladký sirup, ale i čokoládku. Nuž a odolať teplému mliečku s cukrom... mmmmmm!

Každá domácnosť má takéhoto škriatka. Slúži na ochranu majetku či ľudí žijúcich v ňom. Môžete s ním jednoducho nadviazať priateľstvo. Tento proces je dobré uskutočniť pomocou nepriameho rozhovoru a malých darčekov v podobe ovocia, orechov a lesknúcich sa vecí, ktoré sa položia na jedno miesto. Tieto bytosti sa poďakujú za priateľstvo nejakým materiálnym tovarom, výhrou v lotérii (nejedná sa o milióny J ) alebo bude silno strážiť príbytok. Ak sa chcete rozlúčiť so škriatkom, potom mu venujte červený kabátik, ale to neodporúčam. 

 

Stromový škriatok má výšku do 50 cm. Obliekajú sa do šiat vo farbách stromu. Čiže ak je to strom s prevažne tmavým lístím/ihličím, bude mať hnedo a tmavozelené oblečenie. V stromoch sa dobre skrývajú. Strom je vlastne ich dom, žijú na ňom. Sú ale plachí, a preto ich nie často vidieť len tak.

Lesný škriatkovia môžu mať rôznu výšku. Môžu byť vysoký meter a pol, ale môžu byť i drobní a merať 30 centimetrov. Sú to škriatkovia, ktorí poznajú celý les, žijú v ňom a nikdy ho neopúšťajú. Les je ich domovom a preto si ho chránia. Sú oblečený do farieb lesa, môžu mať hríbikový klobúčik, ale i oblečenie z lístia, orieškových škrupiniek, ... . Sú šikovní a dokážu sa veľmi ľahko schovať, až tak, že ich ani nespoznáte. Keďže vedia, že sme ničiteľmi lesa (podaktorí), schovávajú sa, aby sme aj im neublížili. Keď im však dáte najavo, že les chcete chrániť ako i oni, nebudú sa vás báť a budú menej plachí. Napríklad ich zbadáte schovaných za hríbikom, stromčekom, kameňom, listom, alebo ich uvidíte ako sedia na hríbiku a žmurkajú na vás, pretože si vás obľúbili a majú vás radi, pretože chránite lesy. Neznášajú odpadky v lese. Predstavte si, že by ku vám niekto prišiel, a po vašom domove rozhádzal obaly z tyčiniek, plechovky od piva, plastové fľaše, žuvačky, pneumatiky, vyliaty benzín, ... . Iste by sa vám to nepáčilo. A takto hrozne sa cítia i oni. Ba ešte horšie. Takže, nešpiňte im domov. :-)

Tento článok môže byť ďalej šírený, kopírovaný v neskrátenej, neupravenej podobe a len pre nekomerčné účely, pokiaľ bude pripojená celá táto poznámka aj s aktívnym odkazom www.vestenietarot.wbl.sk  Ďakujem za pochopenie.

 


 

 

TOPlist
aktualizované: 04.11.2018 16:16:10