Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web

Liečivá sila stromov

 „BOH DÁVA LIEČIVÝM RASTLINÁM VYRÁSŤ ZO ZEME A ROZUMNÝ ČLOVEK ICH NEPREHLIADA. LIEČIA A ZAHÁŇAJÚ BOLESŤ A LEKÁRNIK Z NICH VYRÁBA LIEKY“.

 

Pred niekoľko sto rokmi mali ľudia skutočne oveľa väčší a hlbší vzťah k prírode. Keď sa v rodine narodilo dieťa, zasadili rodičia v záhrade strom spolu s placentou novorodeniatka. Aby nastalo trvalé prepojenie medzi dieťaťom a stromom. Niekedy bol strom zalievaný aj vodou z prvého kúpeľa bábätka. Zdravotné a životné problémy dieťaťa sa vraj odrážali i na zdravotnom stave stromu, a to aj po odchode potomka z domu. Ak strom bujne rástol rodičia verili tomu, že ich deťom sa vo svete dobre darí. Aj na Slovensku máme podobnú tradíciu v súvislosti s harmonickým prepojením človeka na prírodu: „Postav dom, zasaď strom a sploď syna“. Túto tradíciu narúša mnoho činiteľov, a tak prirodzený návrat človeka do panenského lona prírody, je v súčasnosti veľmi zložitý.

 

PRAMEŇ MLADOSTI

 

Stromy a rastliny sú našimi priateľmi a liečiteľmi. Veď každý z nás dobre pozná príjemný pocit vzpruženia a posilnenia z pobytu vo voňavom lese, či zakvitnutej záhrade. Les možno právom označiť za „prameň mladosti“, pretože každý strom je v podstate biologickým transformátorom. Svojou stavbou koreňov a koruny sa podobá na anténu, zachytávajúcu najjemnejšie vyžarovanie zo zeme, vzduchu, slnka a vesmíru. Stromy vytvorili na zemi podmienky pre život zvierat, rastlín, a v neposlednom rade aj pre človeka. Stromy sú priam stvorené na našu ochranu. Svojimi korunami a šumiacimi listami nás pozývajú do bezpečia svojho náručia. V letných horúčavách nám poskytnú osviežujúci chládok. Stromy v sebe skrývajú silnú dávku magnetizmu, ktorú môžu zo seba vydávať.

Zo stredovekých materiálov sa napríklad dozvedáme, že v stromoch žili víly a preto sa aj stromy oslovovali ženskými menami. Škandinávska mytológia uvádza, že v stromoch prebývali škriatkovia, ale aj vyššie bytosti nazývané „Inwiedie“ -bohovia a bohyne stromov a lesov, ktorí pôsobili ako ochrancovia.

 

AURA ZEME, STROMOV, RASTLÍN

Naša Zem má svoje energetické pole - auru, ktorá sa v mnohom podobá energetickému poľu tyčového magnetu. Prechádza po oscilačných dráhach od magnetického severného pólu k magnetickému južnému pólu. Potom po zemskej osi späť smerom k severnému pólu a znova na oscilačnú dráhu. Zemský magnetizmus zostáva pre mnohých tajomnou záležitosťou. Predpokladá sa, že jadro Zeme je obrovským a prirodzeným generátorom, premieňajúcim mechanickú energiu zemskej rotácie na elektrickú energiu. Aj štruktúra aury stromu a rastlín zodpovedá pôvodnej aure Zeme a má teda svoje elektromagnetické pole. Vidíme to na životodarnej sile každého zdravého semienka, ktoré je súčasťou jadrovníka plodov stromov. Dužina, ktorá slúži k vyživovaniu semien, má éterické a bioplazmatické telo. Vyžarovanie v okolí povrchu šupky zodpovedá zdravej aure. Hnitie ovocia zasa ohlasuje proces zániku, ktorý je vlastne novým začiatkom. Tu kdesi je potrebné hľadať podstatu tajomstva života a smrti.

 

PRVÝ KONTAKT SO STROMOM

 

Starí Rimania označovali ducha určitého miesta ako „genius loci“, pretože verili v oduševnenosť celej prírody. Aj my si môžeme nájsť miestečko duchovnej sily - posvätné miesto, na ktorom nadviažeme kontakt so svojím stromom. Prechádzkou po lese v skutočnosti prekonávame plusové a mínusové silové polia zeme a naše energetické pole sa aktivizuje. Povzbudzuje a zlepšuje sa naša látková výmena, činnosť orgánov a celkový duševný stav. 

 

Pri hľadaní stromu by sme sa mali riadiť čuchom a tým, ako na nás strom pôsobí: je starý alebo mladý, má rovný kmeň, kôra je hladká a zdravá ? Chceli by sme ho pohladiť, máme pocit vyžarovania energie? V prípade, že sme svoj strom našli, prehliadnime si jeho okolie. Pôda je tam bahnitá alebo kamenistá? Po zoznámení sa so stromom a jeho okolím môžeme začať s oslovením ducha daného miesta. Poprosme o to, aby sme mohli otvoriť svoju dušu a vnímať jemné energetické substancie. Kontakt, naviazanie spojenia so stromom. Napime sa z miestneho prameňa trocha vody. Ak tam nie je, pokropme sa vodou z miestnej mláčky po hrudi a bod medzi očami a koreňom nosa, teda na mieste tretieho oka, šiestej čakry. Táto voda je naplnená silnou energiou zeme a neba. Zvieratá práve z tohto dôvodu pijú vodu z kaluže, aj keď nám sa javí ako špinavá. Kvôli harmonickému naladeniu môžeme cmúľať alebo rozžuť jedlé ovocie či rastlinu alebo koreň, aby sme ešte lepšie nadviazali kontakt s posvätným miestom stromu. Natiahnime ruky a pohybujme dlaňami po oboch stranách kmeňa. Zatvorme oči a opierajme sa o strom, vnímajme naše spojenie a to, že strom prijíma našu energiu. Keď zistíme, že to funguje, rozprávajme mu o svojich pocitoch, starostiach tak, ako dobrému priateľovi. V prestávkach sa započúvajme do „dychu“ stromu. Nebráňme sa rôznym prejavom, napríklad plakaniu a vzdychaniu. Znamená to, že sa z nás uvoľňuje všetko napätie. Pokiaľ máme pocit, že sa chceme od stromu vzdialiť, rešpektujme tieto signály. Na začiatku sa nám naše počínanie môže zdať nezmyselné, pretože dojmy vnímané pri tomto jednoduchom rozhovore so stromom, sa dostanú do nášho vedomia až omnoho neskôr. V závere sa rozlúčme s duchom miesta a venujme stromu malý darček -kamienok alebo niečo iné za priazeň, ktorej sa nám dostalo. Položme ho do oblasti aury stromu. Napríklad Indiáni, ktorí sa zveria svojmu stromu so starosťami, mu donesú trocha tabaku. Alebo je tu ďalší z mnohých spôsobov, ako sa spojiť zo stromom. Priblížiť sa k stromu alebo k rastlinám treba s pocitom akoby bol živou bytosťou. Potom v duchu požiadame o nadobudnutie takého zdravia a sily, aký ma on a získame ju, ak sa postavíme do vzdialenosti 2-3 krokov od kmeňa a obe ruky natiahneme vodorovne k nemu. Pritom v sebe musíme zintenzívniť predstavu, že jeho magnetická liečebná moc a sila prúdi od jeho koreňov pod povrchom kôry až k našim rukám a my ju do seba nasávame. Zvlášť citlivá a vnímavá osoba čoskoro účinky zacíti. Nevypláca sa stromy skúšať, prichádzať k nim len zo zvedavosti, s iróniou a výsmechom. Vtedy môžeme zakúsiť nepríjemne účinky trestu prírodných síl, ktoré majú v stromoch svoj domov.

Toto je môj spôsob, ako začať komunikáciu a samotné liečenie stromov. Prv by ste si mali nájsť pokojné miesto, kde vás nebude nikto vyrušovať. Nájdite si ten správny strom (počúvnite intuiíciu alebo si vyberte strom, podľa zoznamu). Posaďte sa pred strom a upokojte svoju myseľ, telo a dušu. Začnite malou meditáciou, pri ktorej si predstavujete, ako z vás odchádza všetok stres, negatívna energia, smútok, žiaľ... proste všetky negatívne emócie. V meditácii by ste si mali predstaviť tiež jazero alebo pokojnú rieku, v ktorej sa nachádzate a ktorá z vás berie všetok ten smútok, zlé energie a pod. Ak to máte hotové, ste pripravený požiadať strom o energiu, ktorú potrebujete. Pokojte obmíte strom, a poproste ho, aby od vás zobral všetku negatívnu energiu a nabil vás pozitívnou. Predstavujte si, ako z vás ťahá všetko zlé, negatívne do koreňov, do zeme (strom už vie, ako s touto energiou treba vynaložiť) a nabíja vás pozitívnou energiou smerom od nôh až ku hlave. V tejto pozícii ostaňte tak dlho, ako sami uznáte za vhodné. Po tejto kúre ešte môžete chvíľu meditovať a potom odísť domov. Nezabudnite však poďakovať. Niekto leje okolo stromu pivo, niekto minerálnu vodu prípadne necháva nejaké plody pri strome alebo strom pobozká. Všimol som si, že mnoho ľudí NEďakuje za pomoc, berie to za samozrejmé a to nie len pri liečení stromom ale vo všeobecnosti. Treba byť vďačný za všetko. 

Samozrejme je mnoho spôsobov, ako komunikovať so stromami, ako ich žiadať o pomoc. Vyhľadajte si rôzne články na internete alebo sa skúste riadiť intuiíciou.

Priaznivé a nepriaznivé obdobie

V blízkosti aury stromu môžeme čerpať jeho silu stále. Iná situácia nastáva vtedy, keď sa stromu priamo dotýkame. Ide totiž o vedomý zásah do energetického systému stromu a je potrebné rešpektovať jeho prírodný rytmus. Nepodliehame mu iba my, ale aj stromy, rastliny, zvieratá. Listnaté stromy sú veľmi citlivé v období pučania a nemali by sme sa ich vtedy dotýkať. Proste nechcú byť rušené vo svojom kľude. Liečivá sila stromov sa odčerpáva i pri daždi. V zime sa zasa všetka energetická sila stromu hromadí v koreňoch. Dobré liečebné úspechy a relaxačné účinky sa dajú dosiahnuť v čase pribúdajúceho mesiaca. Dva dni pred a po splne prevláda v hornej polovici stromu energetické napätie. Pri ubúdajúcom mesiaci liečivá energia stromu veľmi priaznivo ovplyvňuje zdravie a odstraňuje bloky vznikajúce v našom fyzickom a psychickom svete. Vynikajúce úspechy sa dosahujú aj v období dvoch dní pred a dvoch dní po nove. Najväčší liečebný potenciál možno dosiahnuť pri kvitnutí stromov. Dokonca, v priebehu dňa dosahujú stromy optimálnu silu vyžarovania, až po 14. hodine. Trvá to do 17. hodiny, kedy maximálne oslabne a strom usína. Zaujímavosťou zostáva energetické vyžarovanie ihličnatých stromov, ktoré by mali vyhľadávať ľudia so slabým krvným obehom. Teda tí, ktorým je stále zima a cítia sa často príliš unavení a bez nálady.

 

DESAŤ LIEČIVÝCH STROMOV

Desať vládnucich stromov má všetky liečebné účinky, ktoré človek potrebuje pre svoje zdravie. Je len na škodu veci, že mnohé informácie o enormne silnej energii týchto stromov, zostali zamlčané a v zabudnutí.

 

BREZE sa prisudzuje sila, napomáhajúca vnútornému obnoveniu mladosti. Ľudová tradícia hovorí, že chlapci stavali svojím vyvoleným dievčatám pod okná „máje“, čím vyjadrovali svoju túžbu po svadbe a počatí potomkov. Šibanie stehien dievčat čerstvými brezovými vetvičkami, malo zasa priniesť povzbudenie sexuálnej energie. Liečivé účinky brezy spočívajú v rozprúdení energie, odstraňovaní akéhokoľvek nechutenstva, úzkosti, skľúčenosti, depresií a upokojení nervovej sústavy. Jej účinkom sa podporuje látková výmena, zmierňuje artritída, dna a liečia kožné ochorenia. Breza prináša ľudskému duchu inšpiráciu a odplavuje nánosy na duši aj na tele.

VŔBA je charakteristická tým, že nesie vyššie vedomie o živote a smrti. Vŕbový prútik mal v dávnej minulosti zvláštny účinok, predovšetkým vo forme uzatvoreného magického kruhu. Trikrát omotaná vŕbová slučka sa kládla na hrdla odsúdených. Z vŕby vychádzajúca melanchólia, ktorá prechádza na citlivých ľudí, im pripomína pominuteľnosť pozemského života. Posiľňuje pocit zodpovednosti za vlastnú osobu a etiku. Ukľudňujúco pôsobí hlavne na tých, ktorí prežívajú sklamanie, vnútorný chlad, nenávisť a nemajú dostatok odvahy. U ľudí so silným charakterom posiľňuje liečiteľské schopnosti.

BUK sa považuje za magického nositeľa života. Má čarovnú silu, pretože do bukového dreva vyrývali „babky bylinkárky“ magické znamenia – runy a jeho haluze tak mali z tela vyháňať všetky ochorenia. Na rozštiepené bukové vetvičky sa písali sakrálne runy, predpovedajúce osud. Tento strom veľmi silno pohlcuje bolesti hlavy a migrény. Jeho energia vyjasňuje myšlienky, podporuje tvorivého ducha a duševnú prácu. Vedie k väčšej tolerancii a pozitívnemu prístupu ku svetu.

BOROVICA významovo prináša splodenie ohňa a zároveň premenu zámeru na skutky. Posiľňuje pľúca, a podobne ako ostatné ihličnaté stromy, dodáva životnú energiu, radosť, odčerpáva smútok a výčitky svedomia. Taktiež zahrieva srdce a uľahčuje odpúšťanie.

JEDĽA rozvíja vôľu človeka k životu, zásobuje nás životnou energiou a prináša chuť do každodenného bytia. Je to strom svetla a Vianoc. Ohlasuje príchod nového roku a čas znovuzrodenia. Posiľňuje intuíciu a jej liečivá energia podporuje prekrvenie tela. Lieči pľúca, zahlienené dýchacie cesty, bronchitídu a urýchľuje hojenie rán. Zmierňuje niektoré srdečné obtiaže a bolesti hlavy. Dym z jedľového ihličia čistí atmosféru.

SMREK podobne ako breza sa používal na stavanie „májov“ vo dvoroch, čo symbolizovalo zjednotenie nebeských a zemských síl. Opradený temnými spomienkami na tzv. „stĺp života“, umožňoval šamanom pohyb éterického tela v rôznych dimenziách za účelom sprostredkovania hlbšieho spojenia medzi ľuďmi, bohmi a duchmi. Energetické vyžarovanie smreku prispieva k prečisťovaniu ľudskej aury od nižších pudov, čistí srdce a prináša mu zdravý a usporiadaný pocit.

TIS bol považovaný za posvätný strom – vládcu duší. Takmer vo všetkých európskych kultúrach tis znamenal príchod smrti a rástol predovšetkým na cintorínoch. My ho považujeme za „strom radosti“, aj keď okrem jeho červených plodov je všetko jedovaté. Jedom z tisu boli naplňované šípy a kópie. Už malá dávka jedu z tisu v pohári vína znamenala smrť. Tis chráni človeka pred temnými vplyvmi, ale vyvoláva aj spomienky na minulú existenciu. Pozor, lebo odvar z tisu je prudko jedovatý!

DUB znamená neustály pohyb a naši predkovia ho považovali za strom súdu, umenia a osvietenia. V celej Európe symbolizuje dlhovekosť, silu a moc. Pu človeka povzbudzuje premýšľanie nad sebou samým a po vyčerpávajúcej chorobe dokáže dodať stratenú energiu.

JELŠA je životnou bojovníčkou a v mnohých príbehoch vystupuje ako strom duchov a strašidiel. Rastie v oblasti medzi zemou a zurčiacou vodou. Preto vraj poukazuje na rozdielnosť medzi jemnohmotným a hmotným svetom. Jelša je zo všetkých stromov najviac ovplyvňovaná pôsobením mesačného svetla. V jej blízkosti sa posiľňujú spiritualistické schopnosti. Veľmi dobre vplýva na frigidné, čiže „chladné“ ženy, pretože povzbudzuje ženské, materské impulzy, zmyselnosť a odstraňuje s tým spojené rôzne emočné bloky.

JASEŇ spojuje všetky úrovne života. Podľa legendy, ohnivá pyramída pripravená k svätému ohňu a jeho posvätným plameňom, bola pripravená z jaseňového dreva. Sila jaseňa rozvíja vôľu a prebúdza v človeku mystickú silu. Povzbudzuje funkciu pečene, obličiek, zmierňuje horúčku, nachladenie a obyčajným dotykom môže hojiť i rany.

Svoju liečivú energiu majú aj lipa, ktorá bola vždy stromom zamilovaných a otvárala dušu pre krásne sny. Čierna baza prináležala podľa starogermánskej mytológie pani „Holle“ a mala blahodárny účinok na vyliečenie mnohých ochorení. A nie je tomu inak ani dnes. Plody gaštanu nosené vo vreckách nás chránia pred reumatizmom. Javor zmierňuje horúčkovité stavy a čerešňa chráni pred temnými vplyvmi. Jabloň a jej plody majú silu nesmrteľnosti. A nakoniec, hruška očisťuje ľudský organizmus, zbavuje ho jedov a zmierňuje dnu a reumatizmus.

 

ZDROJ : Internet

TOPlist
aktualizované: 04.11.2018 16:16:10